periodantitasPeriodontas (apydantis) – tai dantį supantys audiniai: kaulas, raiščiai, laikantys dantį kaulo duobutėje (alveolėje) ir dantenos.

Dantis nėra kietai suaugęs su kaulu. Jis tarsi kabo kaulo duobutėje (alveolėje) laikomas raiščių. Periodonto raščiai – amortizatoriai, sušvelninantys kramtymo smūgius. Infekcijai pažeidus danties atraminį aparatą, dantis neatlaiko krūvio ir pradeda klibėti. Blogiausia kas gali atsitikti – danties praradimas.

Dantenų ligas išprovokuoja apnašos – maisto dalelių, nusilupusių ląstelių, bakterijų sluoksnis. Jis nuolat formuojasi ir kaupiasi ant dantų, ties dantenų kraštu bei dantenų vagelėje. Jei kasdien valant dantis apnašos gerai nepašalinamos, jos gali kauptis ne tik ant dantų mums matomoje vietoje, bet ir po dantenomis, kurios linkę sukietėti ir virsti vadinamais dantų akmenimis. Tai sukelia dantenų uždegimą (gingivitą). Negydomas dantenų uždegimas progresuoja į sunkesnę ligos formą – periodontitą (apydančio uždegimą).

Periodontitas – ilgalaikis dantenų ir kaulinio audinio, kurie palaiko dantis žandikaulyje, negrįžtamas pažeidimas, dar vadinams parodontoze. Segant periodantitu, pradeda nykti aplink dantį esantis kaulas. Prie danties atsiranda kišenė. Dantenų kišenė – plyšys, kuris eina pagal danties šaknies paviršių link šaknies viršūnės. Kišenėje kaupiasi apnašos, dauginasi uždegimą sukelinatys ir jį palaikantys mikroorganizmai, formuojasi išoriškai nepastebimi (todėl labai pavojingi) akmenys. Sveiką periodonto audinį pakeičia uždegiminis audinys. Kartais pūliuoja iš dantenų kišenės. Vėlesnėje ligos stadijoje dėl pastovaus uždegiminio proceso netekus kaulo apie dantis, dantys pradeda klibėti. Blogiausia prognozė – dantų šalinimas. Labai svarbu neužleisti ligos, kilus nors menkiausiam įtarimui, laiku atvykti gydytojo periodontologo konsultacijai.

 Periodontito vystymosi schema:

 

Būtina susirūpinti kai:

 • jautrios, patinusios, paraudusios dantenos;
 • dantenos kraujuoja valant dantis ir tarpudančius;
 • iš burnos sklinda nemalonus kvapas;
 • dantys jautrūs karštam, šaltam, rūgščiam maistui;
 • nusmukusios dantenos, apsinuoginusios dantų šaknys (vizualiai pailgėja dantys);
 • tarp dantų atsiranda tarpai;
 • kinta dantų padėtis;
 • kliba dantys.

Periodontito gydymo metodai

Nechirurginis – akmenų ir minkšto apnašo šalinimas dantų ir dantų šaknų poliravimas (profesionali burnos higiena). Jei Jūsų dantys labai jautrūs, procedūra atkliekama vietiškai nuskausminus. Po šio etapo gali sumažėti arba visai išnykti dantenų kraujavimas, deginimas, niežėjimas. Dantų paviršius tampa lygus, švelnus, prie jo mažiau limpa apnašos. Kai kurių dantų paslankumas sumažėja.

Chirurginis – būtinas, jeigu dantenų kišenės siekia 5-6 mm. Procedūra visiškai neskausminga, atliekama vietiškai nuskausminus. Pašalinami giliai po dantenomis esantys akmenys, uždegiminiai audiniai. Taikant pažangiausius, moksliniais tyrimais pagrįstus metodus, priauginama dalis prarasto kaulinio audinio. Tam naudojamas specialios kaulo granulės, trombocitais praturtintas fibrinas (A-PRF).

Palaikomasis – reikalingas tam, kad ateityje būtų išvengta ligos pasikartojimo. Tai komandinis pačio paciento, higienisto ir gydytojo periodontologo darbas. Jeigu dantų apnašos vėl kaupiasi ant dantų paviršių, liga atsinaujina. Susirgus pakartotinai, liga dažniausiai vystosi labai greitai ir sunkiau pasiduoda gydymui. Jeigu gydymo pradžioje buvo nustatytos gilios kišenės ir stiprus dantenų uždegimas, dantenų susitraukimas po procedūrų yra neišvengiamas. Dantenos atsitraukia atidengdamos dalį jautraus danties šaknies paviršiaus. Svarbiausia suprasti, kad periodontologiniu gydymu bandoma apskritai išsaugoti Jūsų dantis nuo neišvengiamo pašalinimo, tad estetika turėtų būti antraeilis dalykas.

Palaikomojo gydymo etapai:

 • labai svarbu pačiam pacientui kruoščiai ir kokybiškai nuvalyti dantis;
 • periodiškai atlikti profesionalią burnos higieną, siekinat užkirsti kelią akmenų susidarymui;
 • dantų jautrumą mažinačių priemonių naudojimas (aplikacijos odontologo kabinete, nujautrinantys kremai ir pastos namuose);
 • paslankių priekinių dantų sutvirtinimas stiklo pluošto juostele (ženkliai prailgina dantų funcionavimo laiką);
 • gerųjų burnos bakterijų preparatų (probiotikų naudojimas). Klinikiniai tyrimai rodo, kad Lactobacillus reuteri preparatų vartojimas žymiai pagerina viršdanteninių ir podanteninių akmenų šalinimo rezultatus. Profesionalios burnos higienos rezultatas išlieka ilgiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

 1. Sergu periodantitu.Vasario men .dare dantu kiseniu valyma.Bet po keliu menesiy vel eme skaudeti ir dabardantenis skaudamos.Ar galuma ka padeti,ar luki tik kenteti?

 2. Padarė panoraminę dantų nuotrauką. Yra periodantitas. Nejaučiu jokio skausmo tik valant pakraujuoja ir tai ne visada. Siūlo atlikti chirurginį valymą. Kaip suprantu pasitrauks audinys apie dantis ir jie prailgės. Ar jau būtinas chirurginis valymas?

 3. Sv.pas mane nuo pat vaikystes buvo tarpas tarp dantu.o dabar isvis pradejo reteti dantys.esu netekes 4 dantu 2 virsuje 2 apacioje.ir dabar dar vienas priekinis kliba.ka daryti aciu

  1. Gydymo galimybes ir kainą gali pasakyti tik gydytojas, apžiūrėjęs burną ir įvertinęs Jūsų esamą situaciją. Maloniai kviečiame registruotis mūsų klinikoje telefonu: +370 (699) 11198. Lauksime Jūsų atvykstant.

  1. Jūs turėtumėte atvykti pas gydytoją odontologą konsultacijai, kad galėtų gydytojas įvertinti Jūsų dantų ir visos burnos būklę. Registruokite telefono Nr. +37069911198. Lauksime Jūsų.

 4. Sveiki. Man labai pradėjo skaudėti du apatinius priekinius dantis. Net negaliu nakty miegoti. Pastoviai vartoju vaistus nuo skausmo.Jokiu pakitimų nesimato, dantenos nepatine tik šiek tiek paslankūs. Kas tai galėtų buti ir ką daryti? Ačiū.

  1. Jūs turėtumėte atvykti pas gydytoją odontologą konsultacijai, kad galėtų gydytojas įvertinti Jūsų dantų ir visos burnos būklę. Registruokite telefono Nr. +37069911198. Lauksime Jūsų.

 5. Ar imanoma sutvirtinti stiklo pluošto juostele apatinius 4 dantis,jei 1 labai juda,kiti irgi juda.Parodantozė,dantis isilgeje,be plombu.Poliklinikoje darė nuotrauka ir siulo visus traukti ir protezuoti.

  1. Jūs turėtumėte užsiregistruoti ir atvykti pas gydytoją odontologą konsultacijai, kad galėtų gydytojas įvertinti Jūsų dantų ir visos burnos būklę. Konsultacijos metu aptarsite galimus gydymo varijantus ir kainas. Registruokite telefono Nr. +37069911198. Lauksime Jūsų.

 6. Sveiki, man jau trys dienos kaip patinusios dantenos apatines tvinkcioja buna praeina bet patinimas nepraeina skalauju su juros druska sektiek nuima skausma ka daryti patarkit aciu

  1. sveiki,man du priekiniai apatiniai dantys iskelti ir skausmingi,patine smegenys labai,kaip gelbetis,nepraeina,negaliu net sukast.

   1. Greičiausiai tai dėl akmenų. Dabar labai svarbu gerai valyti, nebijoti, kad kraujuos. Po karantino iškart pas higienistę eiti burnos higienai.
    1. labai gerai iš visų pusių valyti visus dantis ir ypač tuos priekinius.
    2. skalauti druskos tirpalu – stiklinę šilto vandens + šaukštelis druskos. Pasemt i burną ir palaikyt, išspjaut, vėl pasemt kitą gurkšnį, palaikyt. Gargaliuot giliai gerklėje nereikia, laikyti stengtis prie tų priekinių dantų. Taip skalavimas turi trukti apie 5 min . Daryti 5-6 kart dienoj.
    3.gerti Ibuprofeną 400mg 3 kart dienoj – 3-5 dienas
    4. jei skausmas nuo vaistų nepraeis, kreiptis dėl būtinos pagalbos į polikliniką, kur prisirašę
    5. ir būtinai pasidaryti burnos higieną, kai baigsis karantinas
    6. po burnos higienos reikia įvertinti kaulo aptirpimą apie tuos dantis – pas periodontologa būtų gerai užsirašyti konsultacijai

  2. Jei patinusios visos burnos dantenos (ne prie vieno danties), gerai atydžiai ir ilgai išvalykit dantis. Gali būti, kad yra dantenų uždegimas nuo apnašų. Jei tik prie vieno danties tinsta ir nepraeina, tada gali būti pačio danties šaknų uždegimas. Tada skalauti su druska kelis kartus per dieną ir paprašyti šeimos gydytojos, kad išrašytų el.receptą antibiotikams – amoxiciklinas.

 7. Sveiki, turiu nuskeltą iš vidaus priekinį dantį, ilgą laiką jis neklibėjo ir neskaudėjo, tačiau šiandien bevalgant sugėlė stipriai tą dantį ir jis kaip ir pradėjo šiektiek klibėti, bet labai nedaug, skausmas nepraėjo visą dieną taip pat ir naktį, palietus dantį ar stuktelejus taipogi labai skauda ir tas dantis labai jautrus pasidarė. Bijau, kad jis iškris karantino metu, kaip išsaugoti dantį ir numalšinti skausmą?

  1. Jeigu tai tik vienkartinis sugėlimas, tai pasaugokit dantį, kol praeis karantinas. Su ta puse, stenkitės nekramtyti. Jeigu pradės daugiau skaudėti, gerti vaistus nuo skaumo. Jeigu skausmas nepakeliamas, kreipkitės į polikliniką, kurioje esate prisirašę.

 8. Laba diena,pradejo klibet apatinis priekinis danis nuejau pas dantiste pasake kad didelis dantenu uždegimas padare burnos higiena liepe pasidaryti panoramine nuotrauka.norejau jusu paklaus ar yra tikimybe kad dar danty galima isgelbet ar belieka tik istraukti?Ačiū už atsakyma.

  1. Į Jūsų klausimą galėtume atsakyti apžiūrėję panoraminę nuotrauką ir burnos būklę. Galite registruotis pas gydytoją – periodontologę S.Statkevičienę, kuri ir yra tokių problemų specialistė. Tel. +37069911198

 9. Turint parodantoze, ja sustabzius , kaului nunykus liko tarpaintarp dantu, ar manomas ju panaikinimas, uzmaskavimas?

  1. Tikslias gydymo galimybes ir kainą galėtų pasakyti tik gydytojas, įvertinęs situaciją burnoje. Maloniai prašome, registruotis konsultacijai pas gydytoją tel.: +37069911198.

 10. Labuka,noriu paklausti,turiu tik priekinius dantis,susitvarkiau visus nudilusius,po pusmecio dantu valymas,dabar ka tik vel dantu valymas…šisyk leido rinktis ar valytis,sutikau ..tai taip skaudziai atrode nudildis dantis,baisu…kraujo skonis burnoje,po valymo jutau lyg buciau gerai gavusi i virsutinius dantis,ryte galvojau kazka suvalgyt,valgiau ir ryjau nes kramtyt bijojau,tepiau virs lupos kad atslugtu tas skausmas,bet kadangi dantys perpus trumpesni tai man juos sulietus pajauciau kad per mm kliba,norisi verkti …dziaugiausi savo dantukais,o dabar ,galvoju dantistas taip padare i,as to danties nejudinau,dabar negaliu isvis nieko kramtyti,bijau ,….ka daryti ar sugis?

  1. Reikia, kad atvyktumėt pasirodyt konsultacijai. Tikslias gydymo galimybes ir kainą galėtų pasakyti tik gydytojas, įvertinęs situaciją burnoje. Maloniai prašome, registruotis konsultacijai pas gydytoją tel.: +37069911198.

 11. Sveiki. Prieš metus buvo protezuotas krūminis dantis ir dabar išorinėj pusėj dantenose atsiranda toks kaip pūlinukas, spuogiukas. Prasideda periodontitas? Kodėl būtent jis dabar atsirado or ties protezuotu dantim? Ačiū

  1. Atsakyti į Jums rūpimus klausimus, gali tik specialistas apžiūrėjęs ir įvertinęs Jūsų burnos situaciją, padaręs danties nuotrauką. Maloniai prašome, registruotis konsultacijai pas gydytoją tel.: +37069911198. Jos metu aptarsite gydymo variantus ir gydymo kainas.

 12. Sveiki, pas mane nuskiles dantis priekinis ir po biski juodavo kaip supratau (puna) galiu atvirai pasakyt apsileidau.. ar imanoma kaip nors sutvarkyti?

  1. Gydymo galimybes galėtų pasakyti tik gydytojas, apžiūrėjęs burną ir įvertinęs Jūsų esamą situaciją. Maloniai kviečiame registruotis mūsų klinikoje telefonu: +370 (699) 11198. Lauksime Jūsų atvykstant.

  1. Tiksliai galima bus pasakyti tik kai burną apžiūrėjės gydytojas ir įvertins Jūsų esamą situaciją. Maloniai kviečiame registruotis telefonu: +370 (699) 11198. Lauksime Jūsų atvykstant.

 13. Sveiki man jau ilgas laikas retejia dantis prasideda skausmais valant dantis negaliu nei karšto neai saldaus iškart pradeda skaudiet labai Virusui ir apatcioj pati ne smegenims ir skausmingi ka tokių atvejų į daryti?

  1. Jūsų situacijoje gydytojas turėtų apžiūrėti tiesiogiai burną ir situaciją vertinti eigoje. Pakonsultuoti neįmanoma nemačius burnos ir dantų, todėl patariame kreiptis pas kompetetingą specialistą. Maloniai kviečiame registruotis telefonu: +370 (699) 11198

 14. Sveiki turiu problemu dantu smegenis paraudusios skauda visus dantis kas tai gali buti yra nuo danties smegenu.

 15. laba diena,jau 4 dienas ant dantu puliniai tai pat atsirado ir po lezuviu. skauda valgant ir ryjant

 16. Sveiki.kiek kainuoja pirmas apsilankymas pas odontologa .dantu apziura ir kainu sudarymas uz gydyma.

 17. Sveiki,

  Vienoje burnos pusėje (viršuje ir apačioje, intensyviai pradėjo augti protiniai dantys. Apatinėje žandikaulio dalyje, už protinio danties, stumiasi ir ant jo lipa dantenų dalis. Kartais atslūgsta, kartais vėl suaktyvėja. Ar būtinas chirurginis to darinio šalinimas, ar galima išvengti ir gydytis vaistais? O gal tai praeis, dančiui pilnai išaugus.

  1. Reikalinga konsultacija ir gydytojo periodontologo apžiūra, kad įvertinti Jūsų dygstančius dantis. Dėl išsamesnės informacijos, prašome registruotis pas mūsų specialistą telefonu Nr +370699 11198

 18. Sveiki.Noreciau pasiteirauti ar imanoma issaugoti danti.Buvo issikeles pulinukas,dantenos paburkusios,skaudejo danti,atsirado tarpas,dantis pradejo truputi klibeti.Gydytoja su vietine nejautra isvale dandetu kisene.Padare nuotrauka,viena kaulo puse aptirpusi.

  1. Jūsų situacijoje gydytojas turėtų apžiūrėti tiesiogiai burną ir situaciją vertinti eigoje. Pakonsultuoti neįmanoma nemačius burnos ir dantų, todėl patariame kreiptis pas kompetetingą specialistą. Maloniai kviečiame registruotis telefonu: +370 (699) 11198

 19. Laba diena, po danties implanto pradejo skaudeti ir klibeti salia esantis dantis. Ar tai normalu, ar galejo per procedura man isklibinti dantis ? Pries tai nesiojau breketus.

  1. Jūsų situacijoje gydytojas turėtų apžiūrėti tiesiogiai burną ir situaciją vertinti eigoje. Pakonsultuoti neįmanoma nemačius burnos ir dantų, todėl patariame kreiptis pas kompetetingą specialistą.