periodantitasPeriodontas (apydantis) – tai dantį supantys audiniai: kaulas, raiščiai, laikantys dantį kaulo duobutėje (alveolėje) ir dantenos.

Dantis nėra kietai suaugęs su kaulu. Jis tarsi kabo kaulo duobutėje (alveolėje) laikomas raiščių. Periodonto raščiai – amortizatoriai, sušvelninantys kramtymo smūgius. Infekcijai pažeidus danties atraminį aparatą, dantis neatlaiko krūvio ir pradeda klibėti. Blogiausia kas gali atsitikti – danties praradimas.

Dantenų ligas išprovokuoja apnašos – maisto dalelių, nusilupusių ląstelių, bakterijų sluoksnis. Jis nuolat formuojasi ir kaupiasi ant dantų, ties dantenų kraštu bei dantenų vagelėje. Jei kasdien valant dantis apnašos gerai nepašalinamos, jos gali kauptis ne tik ant dantų mums matomoje vietoje, bet ir po dantenomis, kurios linkę sukietėti ir virsti vadinamais dantų akmenimis. Tai sukelia dantenų uždegimą (gingivitą). Negydomas dantenų uždegimas progresuoja į sunkesnę ligos formą – periodontitą (apydančio uždegimą).

Periodontitas – ilgalaikis dantenų ir kaulinio audinio, kurie palaiko dantis žandikaulyje, negrįžtamas pažeidimas, dar vadinams parodontoze. Segant periodantitu, pradeda nykti aplink dantį esantis kaulas. Prie danties atsiranda kišenė. Dantenų kišenė – plyšys, kuris eina pagal danties šaknies paviršių link šaknies viršūnės. Kišenėje kaupiasi apnašos, dauginasi uždegimą sukelinatys ir jį palaikantys mikroorganizmai, formuojasi išoriškai nepastebimi (todėl labai pavojingi) akmenys. Sveiką periodonto audinį pakeičia uždegiminis audinys. Kartais pūliuoja iš dantenų kišenės. Vėlesnėje ligos stadijoje dėl pastovaus uždegiminio proceso netekus kaulo apie dantis, dantys pradeda klibėti. Blogiausia prognozė – dantų šalinimas. Labai svarbu neužleisti ligos, kilus nors menkiausiam įtarimui, laiku atvykti gydytojo periodontologo konsultacijai.

 Periodontito vystymosi schema:

 

Būtina susirūpinti kai:

 • jautrios, patinusios, paraudusios dantenos;
 • dantenos kraujuoja valant dantis ir tarpudančius;
 • iš burnos sklinda nemalonus kvapas;
 • dantys jautrūs karštam, šaltam, rūgščiam maistui;
 • nusmukusios dantenos, apsinuoginusios dantų šaknys (vizualiai pailgėja dantys);
 • tarp dantų atsiranda tarpai;
 • kinta dantų padėtis;
 • kliba dantys.

Periodontito gydymo metodai

Nechirurginis – akmenų ir minkšto apnašo šalinimas dantų ir dantų šaknų poliravimas (profesionali burnos higiena). Jei Jūsų dantys labai jautrūs, procedūra atkliekama vietiškai nuskausminus. Po šio etapo gali sumažėti arba visai išnykti dantenų kraujavimas, deginimas, niežėjimas. Dantų paviršius tampa lygus, švelnus, prie jo mažiau limpa apnašos. Kai kurių dantų paslankumas sumažėja.

Chirurginis – būtinas, jeigu dantenų kišenės siekia 5-6 mm. Procedūra visiškai neskausminga, atliekama vietiškai nuskausminus. Pašalinami giliai po dantenomis esantys akmenys, uždegiminiai audiniai. Taikant pažangiausius, moksliniais tyrimais pagrįstus metodus, priauginama dalis prarasto kaulinio audinio. Tam naudojamas specialios kaulo granulės, trombocitais praturtintas fibrinas (A-PRF).

Palaikomasis – reikalingas tam, kad ateityje būtų išvengta ligos pasikartojimo. Tai komandinis pačio paciento, higienisto ir gydytojo periodontologo darbas. Jeigu dantų apnašos vėl kaupiasi ant dantų paviršių, liga atsinaujina. Susirgus pakartotinai, liga dažniausiai vystosi labai greitai ir sunkiau pasiduoda gydymui. Jeigu gydymo pradžioje buvo nustatytos gilios kišenės ir stiprus dantenų uždegimas, dantenų susitraukimas po procedūrų yra neišvengiamas. Dantenos atsitraukia atidengdamos dalį jautraus danties šaknies paviršiaus. Svarbiausia suprasti, kad periodontologiniu gydymu bandoma apskritai išsaugoti Jūsų dantis nuo neišvengiamo pašalinimo, tad estetika turėtų būti antraeilis dalykas.

Palaikomojo gydymo etapai:

 • labai svarbu pačiam pacientui kruoščiai ir kokybiškai nuvalyti dantis;
 • periodiškai atlikti profesionalią burnos higieną, siekinat užkirsti kelią akmenų susidarymui;
 • dantų jautrumą mažinačių priemonių naudojimas (aplikacijos odontologo kabinete, nujautrinantys kremai ir pastos namuose);
 • paslankių priekinių dantų sutvirtinimas stiklo pluošto juostele (ženkliai prailgina dantų funcionavimo laiką);
 • gerųjų burnos bakterijų preparatų (probiotikų naudojimas). Klinikiniai tyrimai rodo, kad Lactobacillus reuteri preparatų vartojimas žymiai pagerina viršdanteninių ir podanteninių akmenų šalinimo rezultatus. Profesionalios burnos higienos rezultatas išlieka ilgiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

 1. Sveiki. Prieš metus buvo protezuotas krūminis dantis ir dabar išorinėj pusėj dantenose atsiranda toks kaip pūlinukas, spuogiukas. Prasideda periodontitas? Kodėl būtent jis dabar atsirado or ties protezuotu dantim? Ačiū

  1. Atsakyti į Jums rūpimus klausimus, gali tik specialistas apžiūrėjęs ir įvertinęs Jūsų burnos situaciją, padaręs danties nuotrauką. Maloniai prašome, registruotis konsultacijai pas gydytoją tel.: +37069911198. Jos metu aptarsite gydymo variantus ir gydymo kainas.

 2. Sveiki, pas mane nuskiles dantis priekinis ir po biski juodavo kaip supratau (puna) galiu atvirai pasakyt apsileidau.. ar imanoma kaip nors sutvarkyti?

  1. Gydymo galimybes galėtų pasakyti tik gydytojas, apžiūrėjęs burną ir įvertinęs Jūsų esamą situaciją. Maloniai kviečiame registruotis mūsų klinikoje telefonu: +370 (699) 11198. Lauksime Jūsų atvykstant.

  1. Tiksliai galima bus pasakyti tik kai burną apžiūrėjės gydytojas ir įvertins Jūsų esamą situaciją. Maloniai kviečiame registruotis telefonu: +370 (699) 11198. Lauksime Jūsų atvykstant.

 3. Sveiki man jau ilgas laikas retejia dantis prasideda skausmais valant dantis negaliu nei karšto neai saldaus iškart pradeda skaudiet labai Virusui ir apatcioj pati ne smegenims ir skausmingi ka tokių atvejų į daryti?

  1. Jūsų situacijoje gydytojas turėtų apžiūrėti tiesiogiai burną ir situaciją vertinti eigoje. Pakonsultuoti neįmanoma nemačius burnos ir dantų, todėl patariame kreiptis pas kompetetingą specialistą. Maloniai kviečiame registruotis telefonu: +370 (699) 11198

 4. Sveiki turiu problemu dantu smegenis paraudusios skauda visus dantis kas tai gali buti yra nuo danties smegenu.

 5. Sveiki,

  Vienoje burnos pusėje (viršuje ir apačioje, intensyviai pradėjo augti protiniai dantys. Apatinėje žandikaulio dalyje, už protinio danties, stumiasi ir ant jo lipa dantenų dalis. Kartais atslūgsta, kartais vėl suaktyvėja. Ar būtinas chirurginis to darinio šalinimas, ar galima išvengti ir gydytis vaistais? O gal tai praeis, dančiui pilnai išaugus.

  1. Reikalinga konsultacija ir gydytojo periodontologo apžiūra, kad įvertinti Jūsų dygstančius dantis. Dėl išsamesnės informacijos, prašome registruotis pas mūsų specialistą telefonu Nr +370699 11198

 6. Sveiki.Noreciau pasiteirauti ar imanoma issaugoti danti.Buvo issikeles pulinukas,dantenos paburkusios,skaudejo danti,atsirado tarpas,dantis pradejo truputi klibeti.Gydytoja su vietine nejautra isvale dandetu kisene.Padare nuotrauka,viena kaulo puse aptirpusi.

  1. Jūsų situacijoje gydytojas turėtų apžiūrėti tiesiogiai burną ir situaciją vertinti eigoje. Pakonsultuoti neįmanoma nemačius burnos ir dantų, todėl patariame kreiptis pas kompetetingą specialistą. Maloniai kviečiame registruotis telefonu: +370 (699) 11198

 7. Laba diena, po danties implanto pradejo skaudeti ir klibeti salia esantis dantis. Ar tai normalu, ar galejo per procedura man isklibinti dantis ? Pries tai nesiojau breketus.

  1. Jūsų situacijoje gydytojas turėtų apžiūrėti tiesiogiai burną ir situaciją vertinti eigoje. Pakonsultuoti neįmanoma nemačius burnos ir dantų, todėl patariame kreiptis pas kompetetingą specialistą.